Style tatuażu cz. 2: tatuaż graficzny, geometryczny, kaligrafia, blackwork
10 września, 2021
Choć tatuaż jest sztuką starą niemal jak świat, to jego dynamiczny rozwój można przypisać tak naprawdę dopiero ostatnim 100 latom. Styli tatuażu przybywa, a dzięki kreatywności artystów dzielą się one na kolejne, coraz bardziej szczegółowe i wymyślne podgatunki. My jednak w serii wpisów o stylach tatuażu skupimy się na tych głównych i najbardziej obecnie „widocznych na ulicach” stylach tatuażu. Jeśli dalej nie ogarniasz o co kaman z tymi dotworkami i oldskulami, to jest to cykl, który pomoże Ci ogarnąć kuwetę od podstaw 😉 Jedziemy z drugą częścią!
1. Cechy tatuażu graficznego
Jest to bardzo rozległa kategoria prac, którymi nazywa się wiele autorskich styli. Można podzielić go na więcej odłamów, o czym na pewno napiszemy w kolejnych blogaskach. To, co musisz wiedzieć na teraz to, że graficzne tatuaże są zazwyczaj czarno-szare, są bardzo zbliżone do rysunków stworzonych ołówkiem, szkiców lub malowanych tuszem. W stylu graficznym można przestawić w zasadzie wszystko, od prostych geometrycznych form, przez mistyczną florę i faunę aż po realistyczne portrety, które nie będą udawały zdjęcia, ale łatwo będzie z nich rozpoznać konkretną osobę. Bardzo często miesza się w nim inne style tatuażu jak dotwork, sketchwork, linework a nawet ryciny. W tym przypadku łatwiej pokazać niż opisać.
Przykłady tatuaży graficznych
2. Cechy tatuażu geometrycznego
Tatuaże w tym stylu przybierają (tak, zgadłeś) formy geometryczne. 😉 Najczęściej czarne, choć i zdarzają się kolorowe.
Najczęściej wykorzystywane formy to:
- kwadraty i prostokąty
- koła i okręgi
- trójkąty i trapezy
- pięcio i sześciokąty foremne
Z połączenia tych elementów często tworzy się także mandale oraz inne ornamenty, które mogą służyć zarówno do wypełniania tła w większych kompozycjach, jak i być samodzielnym tatuażem.
Przykłady tatuaży geometrycznych
3. Cechy kaligrafii, czyli tatuaż napis i nie tylko
Jak podaje Wikipedia: “sztuka starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Nauka kaligrafii miała kształtować charakter oraz cierpliwość.“ Kaligrafia jako element nauczania wydaje się zanikać w czasach cyfrowych, dlatego coraz częściej trafia na naszą skórę jako element ozdobny, mający ukazywać kunszt odręcznego pisma oraz tworzenia wyrafinowanych krojów liter, które mogą służyć także do tworzenia geometrycznych wzorów.
Tatuaż kaligraficzny to właśnie przełożenie dowolnego napisu na skórę. Najgłośniejszym medialnie tatuażem tego typu było “Je*** sąd” na czole jednego z małoletnich skazanych, ale oczywiście nie musi on przybierać tak hardcorowej formy 😉 Kaligrafia to po prostu najróżniejszej maści napisy: od delikatnych, kobiecych kursyw po ciężkie gotyckie czy też średniowieczne litery.
Przykłady tatuażu kaligraficznego
4. Cechy tatuażu typu blackwork
Mocno kontrowersyjny styl tatuażu. Wielu niewtajemniczonych traktuje go jako niepotrzebne brudzenie sobie skóry „bez żadnego przekazu i znaczenia”. Oczywiście nie stoimy na stanowisku, że tatuaż ma coś znaczyć, a podobać się ma głównie temu, kto go posiada. Róbcie ze swoimi ciałami, co chcecie i nie oglądajcie się na innych 😉
Blackwork to tatuaż wykonany czarnym tuszem jedynie czarnym tuszem, wbijany „na blachę”, jako całościowe wypełnienie danego miejsca. Super sprawdza się jako cover, gdyż mało jest tatuaży, których nie zakryje. Prawdopodobnie takie właśnie były początki powstawania tego stylu – gdy już nie było opcji na nic innego niż gęste, czarne wypełnienie, żeby zakryć coś czego naprawdę się żałowało 😉 Klasyczne tribale rodem z 90’ ubiegłego stulecia to również forma Blackworku. Obecnie zdobywa on coraz większą popularność, bo zaczęto go wykorzystywać także do tworzenia czarnego tła dla białego tuszu, co pchnęło ten styl na nowe tereny i dało mu mnóstwo okazji do rozwoju.
Przykłady blackworku
Jak widać style tatuażu nie tylko są coraz bardziej bogate, ale też coraz częściej się przenikają. Nie ma przecież przeszkód, aby połączyć blackwork z tatuażem geometrycznym i graficznym, by stworzyć mega unikatowy wzór, których wiele osób będzie nam zazdrościło. Często takie sytuacje wymagają współpracy ze sobą kilku tatuatorów, którzy specjalizują się w tych konkretnych stylach. W tatuażu coraz mniej rzeczy jest niemożliwych, ale nadal ciężko połapać się w ich stylach, dlatego cieszymy się, że dobrnęłaś/ąłeś z nami do końca. Niebawem wrócimy z kolejną porcją naszego edukacyjnego cyklu, zatem odwiedzaj naszą stronę regularnie.
Zajawa – bawi i uczy :*
Polecane
11.03.2022
Najmodniejsze tatuaże damskie i męskie w 2022 roku cz. 1
Nie oszukujmy się. O ile 10 czy 20 lat temu...
Czytaj dalej20.10.2021
Przeciwwskazania do zrobienia tatuażu – kiedy warto odpuścić?
Tatuaże są fajne, wiadomo. Czasem jednak pewne sytuacje, schorzenia czy...
Czytaj dalej28.01.2022