Wegańskie tatuaże – czym różnią się od tradycyjnych?
28 stycznia, 2022
Tatuaż jest w domyśle wegański, bo przecież to, że wstrzykujemy sobie tusz pod własną skórę nie krzywdzi zwierząt, prawda? Otóż nie do końca i jak zaraz się przekonasz ten temat powinien sobie przemyśleć każdy z nas, a nie tylko „sfiksowane lewaki” 😉
Co tatuaż ma wspólnego z cierpieniem zwierząt
Tatuowanie to proces umieszczania tuszu pod skórą za pomocą igły, w celu uzyskania pożądanego wzoru. Wydawać może się, że jedyne okrucieństwo jakiego można się dopuścić podczas wykonywania takiego zabiegu jest przeciągająca się sesja kolorowego realizmu na żebrach 😀 W jaki więc sposób tatuowanie może przyczyniać się do cierpienia istot niezdolnych do samodzielnej obrony? Igły, podkłady higieniczne, folia strecz, plastikowe kubeczki na farbę są przecież wegańskie, czyli ich wytworzenie nie jest związane bezpośrednio z cierpieniem zwierząt. Jeśli jednak chodzi o tusze do tatuowania to już niekoniecznie musi taki być…
Aby dziarka była ww 100% legitnie wegańska trzeba dokładnie sprawdzić skład używany do jej wykonania.
Niewegańskie składniki tuszy do tatuowania:
- węgiel kostny – jest półproduktem uzyskiwanym w wyniku suchej destylacji odtłuszczonych kości zwierzęcych; spala się je w wysokiej temperaturze, bez udziału tlenu. Otrzymany tym sposobem rodzaj węgla dodawany jest do czarnych tuszy, ponieważ umożliwia on uzyskanie głębokiej, nasyconej czerni,
- szelak – odmiana żywicy naturalnej, pozyskiwana z wydzieliny owadów zwanych czerwcami, znana także pod przemysłową nazwą E 904. Produkowana przez czerwce wydzielina ma na celu ochronić ich larwy; w kontakcie z powietrzem zamienia się w twardą skorupkę. To właśnie ona wykorzystywana jest w przemyśle jako barwnik, nadający kolor od żółtego po brązowo-czerwony,
- gliceryna – istnieją dwa rodzaje gliceryny: naturalna oraz syntetyczna. W obrębie tej pierwszej grupy można dokonać jeszcze jednego podziału ze względu na źródło pozyskiwania półproduktu. Glicerynę zwierzęcą wytwarza się zatem z tłuszczy zwierzęcych, a tę roślinną jak sama nazwa wskazuje – z roślinnych. Niestety, w przypadku gliceryny słowa „naturalny” i „wegański” nie są określeniami synonimicznymi i warto o tym pamiętać.
Wegańskie tusze nie tylko dla wegan
Nasuwa się pytanie – czy można w produkcji tuszu zamienić produkty pochodzenia zwierzęcego na wegańskie substytuty?
A można… jeszcze jak! 😉 Aby uzyskać mocną czerń, węgiel kostny zastępuje się drzewnym. Odpowiednikiem szelaku są między innymi syntetyczne barwniki azowe. Z kolei glicerynę zwierzęcą, będącą nośnikiem koloru i składnikiem odpowiedzialnym za prawidłową konsystencję, zastępuje się tą o roślinnym pochodzeniu. Easy.
Wegańskie tusze:
Jeśli chcesz mieć wegański tatuaż, to wystarczy, że zaznaczysz to podczas umawiania się na sesję w swoim studio tatuażu. Dobre Studio poinformuje Cię jakich barwników używa do pracy i podejmiesz w związku z tym w pełni świadomą decyzję.
Najpopularniejszymi markami szczycącymi się wege tuszami są:
- Ethernal Ink
- World Famous Ink
- Intenze
- Kuro Sumi
Tusze tych producentów nie ustępują w niczym tuszom odzwierzęcym i są uważane za jedne z lepszych dostępnych na światowym rynku tattuażu. Co więcej – od dawna ich skład jest taki sam, więc nie są to tylko najlepsze wegańskie tusze, ale po prostu jedne z najlepszych w ogóle. Nie musisz się więc obawiać, że ich użycie będzie miało jakikolwiek negatywny wpływ na jakość Twojego wymarzonego wzoru!
No to co? Umawiasz się do nas na bezprzypałowe dziaranie? 😉
Polecane
31.12.2021
Zakrywanie starych tatuaży i poprawianie brzydkich – kiedy to jest możliwe?
„Błędy młodości”, „babole”, „buraki”, „czopy” – to tylko niektóre określenia...
Czytaj dalej24.03.2022
Zakazane tusze do tatuażu – co musisz wiedzieć o rozporządzeniu REACH od Unii Europejskiej
Jak donosi Polska Agencja Prasowa – 04.01.2022 roku na terenie...
Czytaj dalej20.07.2021