Dim Hou Bjd3khntikg Unsplash

Przeciwwskazania do zrobienia tatuażu – kiedy warto odpuścić?

20 października, 2021

Tatuaże są fajne, wiadomo. Czasem jednak pewne sytuacje, schorzenia czy stany są przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu. Niektóre z nich całkowicie uniemożliwiają nam wykonanie tatuażu, inne z kolei tylko każą uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie i życie, więc czasem lepiej nie ryzykować, bo porzekadło „tatuaż jest na całe życie” może w tym wypadku oznaczać, że bardzo krótko będziesz się nim cieszyć… Dobra, aż tak źle nie jest, ale bądź odpowiedzialny! Chcesz dowiedzieć się więcej o tym kiedy i dlaczego należy unikać tatuowania? Czytaj dalej!

W jakich sytuacjach nie można robić tatuażu lub nie jest to wskazane:

Tatuaż w ciąży

tatuaż w ciąży czy można zrobić?Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią nie powinnaś wykonywać tatuażu pod żadnym pozorem! Powodów przemawiających za wstrzymaniem się z tą decyzją jest sporo. Oto najważniejsze z nich: 

  1. Tatuowanie wiążę się (z wciąż malejącym) ryzykiem zarażeniem wirusowym zakażeniem wątroby typu B i C a nawet wirusem HIV. Oczywiście w dobrych studiach używa się tylko i wyłącznie jednorazowych narzędzi do wykonania tatuażu oraz zachowuje wszelkie normy czystości, znacznie wyższe niż zalecenia niezwiązanego z branżą Sanepidu, ale nie możemy gwarantować, że tak jest wszędzie. Nie ryzykuj niepotrzebnie. Poczekaj aż odkarmisz bobasa, a potem wybierz dobre studio, w którym pracują profesjonaliści 😉
  2. Składniki tuszu łatwo przedostają się do krwiobiegu, a przez to również i do płodu. Mimo faktu, że w dobrych studiach używa się tylko atestowanych i certyfikowanych tuszy od wiodących światowych producentów, to nie da się wykluczyć możliwości, że studio otrzymało akurat jakąś mikro-skażoną/ zanieczyszczoną serię. Ty sama nie poczujesz pewnie żadnych dolegliwości czy skutków ubocznych, ale płód jest znacznie mniej odporny na wszelkie toksyny, co może mieć dla niego znacznie gorsze skutki, o których początkowo nawet nie będziesz wiedzieć. Nie warto.
  3. Tatuowanie to zabieg związany z różnymi reakcjami biochemicznymi organizmu. Wzmożone napięcie i ból, wyrzuty adrenaliny, a następnie znacznie osłabiona odporność, a co za tym idzie – większa podatność na choroby w ciągu kilku dni po zabiegu. Nic z tych rzeczy nie zrobi dobrze Twojemu dziecku.
  4. Gojenie tatuażu to czas, w którym (bardzo rzadko, ale jednak) może dojść do infekcji przez niewłaściwe dbanie o swój tatuaż. Infekcje i kuracje antybiotykowe to ostatnia rzecz, z którymi chcesz się mierzyć w czasie ciąży. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak poprawnie dbać o swój tatuaż – zajrzyj tutaj.

Na koniec pamiętaj – każde profesjonalne studio, które dba o zdrowie i komfort swoich Klientów przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzi z Tobą wywiad zdrowotny. Jeśli nie zataisz przed nimi faktu, że jesteś w ciąży – na pewno odmówią Ci wykonania zabiegu. Jeśli nie będą widzieli w tym problemu – Ty powinnaś widzieć i opuścić ich studio jak najszybciej.  Natomiast po zakończeniu okresu karmienia nic nie stoi na przeszkodzie, by umówić się do studia na swój wyczekany od dawna tatuaż. 

Uczulenie na nikiel, a tatuaż

Uczulenie na nikiel, a tatuaż. Kiedy nie robić tatuażuMasz silne uczulenie na nikiel? Chwytając klucze, sztućce czy zakładając biżuterię pojawiają się u Ciebie na ciele bąble, zaczerwienienia czy swędzenie? Jeśli tak, to Twój zabieg tatuowania może być bardziej bolesny, a tatuaż może nie wygoić się zbyt dobrze. Dlaczego? W stopach metali używanych do wytwarzania igieł mogą znajdować się różne stężenia pierwiastków niklu. Mogą, ale nie muszą… a nawet jeśli, to nadal niekoniecznie musi u Ciebie występować reakcja alergiczna na akurat tak niską zawartość tego metalu w igle. Jeśli wiesz o swoim uczuleniu to koniecznie powiadom studio o tym fakcie. Możecie wspólnie zdecydować o podjęciu próby tatuowania (w niektórych studiach potrzebne jest dodatkowe podpisanie oświadczenia o Twojej odpowiedzialności za tę decyzję). 

Zdarzyło nam się tatuować kilka osób z taką przypadłością, ich zabiegi przebiegały bez zakłóceń, wszystkie tatuaże wyszły dobrze i zagoiły się poprawnie, jednak nie możemy dać gwarancji, że w Twoim przypadku będzie tak samo. Na pewno jednak znasz swoją przypadłość dobrze i wiesz, gdzie należy powiedzieć „pas”. 

Choroby uniemożliwiające wykonanie tatuażu

Istnieje wiele stanów chorobowych oraz towarzyszących im farmakoterapii, które są absolutnym „no go” dla robienia tatuażu. Najważniejsze z nich to: padaczka, niektóre choroby serca i układu krążenia, hemofilia, nosicielstwo HIV; HCV oraz HBV, immunosupresja, choroba Leśniowskiego i Crohna. Wykonanie tatuażu uniemożliwają także choroby skóry, takie jak: łuszczyca, liszaj płaski,  bielactwo nabyte, grzybica, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, rumieniec oraz bliznowce. Przeciwskazaniami do robienia tatuażu mogą być także stany zapalne, gorączka, osłabienie i menstruacja.

Z lekarzem należy się też skonsultować jeśli mamy: stwardnienie rozsiane, cukrzycę, silny trądzik, jak również gdy jesteśmy w okresie pooperacyjnym lub w trakcie kuracji antybiotykowej.

Tatuaż w trakcie wakacji

Tatuaż w trakcie wakacji czy można chodzić z nowym tatuażem po słońcuPlanujesz szybki tatuaż przed urlopem na Bali, żeby kozacko wyjść na fotkach? A może mijasz właśnie piękne studio podczas zwiedzania jakiegoś urokliwego włoskiego miasteczka i chcesz zachować wspomnienie o tych wakacjach w swojej pamięci na zawsze? Super, ale… Woda, piasek i słońce to 3 główne czynniki, których trzeba unikać przynajmniej 3 tygodnie po wykonaniu tatuażu! Przypomina o tym nasz ulubiony mem obok 😉 

  • Woda jest zagrożeniem dla Twojego świeżego tatuażu przede wszystkim dlatego, że nie należy go odmaczać. W trakcie proces gojenia się tatuażu z dwojga złego lepiej go nawet przesuszyć. W dodatku woda to nie tylko kąpiele w wanne – to też morze, baseny, rzeki, stawy i inne akweny wodne, w których żyją najróżniejsze bakterie i inne żyjątka, z którymi otwarta rana nie powinna mieć kontaktu. 
  • Słońce wysyła do nas promienie UV, które rozbijają pigment tuszu oraz mieszają go z ciemniejącym pigmentem Twojej skóry  (pisaliśmy więcej o tym tutaj). Jeśli chcesz, by Twój tatuaż był ciemny, niewyraźny i pozbawiony kontrastu – opalaj się zaraz po jego wykonaniu! Jeśli nie – odpuść sobie dziarkę przed okresem, w którym będziesz notorycznie wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Tak samo unikaj solarium co najmniej na 7 dni przed terminem Twojej wizyty w studio.
  • Piasek to naturalny peeling, a jak już wiesz peelingowanie świeżego tatuażu jest bardzo niewskazane… zwłaszcza, gdy w tym peelingu znajduje się masa brudu, śmieci oraz pasożytów. Chyba nie musimy pisać nic więcej? Seriously don’t. Czas na dziarkę będzie po powrocie, zaufaj nam! 

Tatuaż na melanżu

Czy można robić tatuaż po alkoholu?Dobra, niech pierwszy z piszących to rzuci kamieniem ten, kto nie wykonał sobie tatuażu będąc pod wpływem o 2 w nocy, bo przecież AwokaDodo czy DżEminem to świetne pomysły na tatuaże 😀 But still, zarówno pod wpływem alkoholu, jak i innych substancji psychoaktywnych Twoja krew najczęściej staje się rozrzedzona, a ciśnienie wzrasta. Sprawia to, że tatuaż może się gorzej goić i szybciej rozlewać. Do tego tatuator będzie mniej widział przez większość ilość wypływającej z rany krwi, a Ty pewnie będziesz się cały czas wiercić. Jak bierzesz na klatę takie niedoskonałości to ok, nie umrzesz od takiego tatuażu, ale pamiętaj też, że żadne normalne studio nie wpuści Cię na fotel w takim stanie. To akcje zarezerwowane dla relacji tatuator – tatuator lub tatuator – znajomy. Zrób to dla siebie i nie przychodź wystrzelony na dziarę, bo wymiotą Cię ze studia szybciej niż Ty ten proch z komóreczki :*

Podsumowując

Jak widzisz jest bardzo wiele sytuacji i stanów, w których wykonanie wymarzonej dziarki nie jest w ogóle możliwe lub musi zostać odłożone w czasie. Bądź odpowiedzialny za siebie i innych i nie upieraj się nad wykonaniem zabiegu, który może stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia Twojego jak i innych. Jeśli natomiast okazuje się, że nie będziesz mógł wykonać tatuażu nigdy – to bardzo nam przykro… zostają wtedy jedynie henna lub piercing i inne zajawki 😉

Wszystkie przeciwskazania wykluczone? No to śmiało!

ZAPISZ SIĘ NA TATUAŻ

Wróć do bloga

Polecane