Tatuaże na bliznach, czy to bezpieczne?
06 października, 2021
Masz blizny na ciele, które chcesz zakryć? Nieważne czy powstały na skutek wypadku, w wyniku porodu, operacji czy jako pamiątka gorszego momentu w Twoim życiu… Jeśli chcesz żeby zniknęły lub chociaż nie były tak widoczne, to na pewno zastanawiasz się nad tatuażem… Czy tatuaż może zakryć bliznę? Czy to bezpieczne? Interesujący temat? Czytaj dalej!
Czym są blizny
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest Blizna? Blizna to zmiana, która powstaje na skórze w wyniku procesów gojenia po wcześniejszym urazie – termicznym, mechanicznym lub chemicznym. Jest to po prostu tkanka łączna, która zastępuje tkankę wcześniej uszkodzoną przez np. chorobę, skalpel chirurga czy tatuaż autorstwa samozwańczego tatuatora pracującego w piwnicy 😉
Kiedy dojdzie do jakiegokolwiek przerwania ciągłości tkanek, organizm dąży do jak najszybszego zamknięcia powłok skóry – tak aby zapobiec utracie krwi oraz wniknięciu szkodliwych mikroorganizmów. Szybko więc w zranionym miejscu pojawiają się nowe naczynia krwionośne oraz tzw. macierz, czyli tkanka, która jest zaczątkiem nowej skóry. Kolejny etap – zwany fazą proliferacyjną – cechuje namnażanie się włókien kolagenu i elastyny, które tworzą swoisty szkielet, wypełniany następnie przez komórki. Na koniec włókna kolagenowe wzmacniają powstałą tkankę – czyli bliznę, która zaczyna się modelować, ale zazwyczaj nie ma prawidłowej budowy skóry ani naskórka. Cały proces gojenia rany trwa nawet do dwóch lat, co jest niezwykle istotne w kwestii tatuowania zabliźnionego miejsca.
Klasyfikacja blizn
Ze względu na czas powstawania wyróżnia się:
- blizny niedojrzałe (świeże) – są zbudowane z nie do końca jeszcze ukształtowanych drobnych włókien kolagenu o nierównomiernym układzie, z czasem zastępowanych przez włókna dojrzałe; są czerwone, lekko wypukłe, czasami powodują uczucie ściągnięcia skóry, świąd, a nawet dolegliwości bólowe,
- blizny dojrzałe – kształtują się przez okres kilkunastu miesięcy, są zbudowane z wykształconych, grubych włókien kolagenowych, mają jasny kolor, są mniej widoczne (choć odznaczają się od otaczającej je zdrowej tkanki), miękkie oraz elastyczne w dotyku, zazwyczaj nie powodują dyskomfortu.
Ze względu na wygląd blizny dzieli się na:
- Hipertroficzne (przerostowe) – powstają zazwyczaj na skutek przedłużenia się procesu gojenia. U osób z genetycznymi zaburzeniami gojenia tworzą się nawet po mikrourazach, po których nie powinny pozostać żadne ślady. Są czerwone, pogrubiałe, wypukłe ponad poziom skóry, ale pozostają w obrębie rany.
- Keloidy (bliznowce) – w odróżnieniu od blizn hipertroficznych tworzą się także poza obrębem rany na pierwotnie nieuszkodzonej tkance. Często mają nieregularny kształt oraz mocny, czerwony lub fioletowy odcień; nie jaśnieją wraz z upływem czasu.
- Atroficzne (zanikowe) – zlokalizowane poniżej poziomu skóry, więc przypominają miejscowe zagłębienia. Mają zazwyczaj okrągły kształt, najczęściej są to blizny potrądzikowe oraz po ospie wietrznej (niektórzy do tej grupy zaliczają również rozstępy). Z biegiem czasu jaśnieją i stają się mniej widoczne.
Tatuowanie blizn
Nie ma wielu przeciwwskazań żeby wykonywać tatuaże na bliznach lub kryć blizny większymi tatuażami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że blizna powinna być w pełni wygojona, co oznacza, że można wykonać zabieg dopiero po upływie określonego czasu, gdy stwierdzimy, że blizna jest już dojrzała. Czasem blizny wydają się zagojone po około 6-9 miesiącach, jednak tatuaże na tak świeżych urazach mogą nie wyjść tak jak wspólnie tego oczekujemy. Wynika to z tego, że w przypadku niezagojonych w pełni blizn tusz może nie wchodzić dobrze w twardą jeszcze skórę – może więc zarówno „rozlewać się”, jak i posiadać duże ubytki w kolorze. Taki tatuaż może też się źle goić lub powodować różnego rodzaju zmiany skórne a nawet powikłania, dlatego przed umówieniem się na wykonanie tatuażu zakrywającego bliznę polecamy odwiedzić dermatologa, specjalistę od skóry, żeby sprawdził stan blizn lub innych zmian skórnych i stwierdził czy tatuowanie będzie bezpieczne. Ma większą wiedzę w tym temacie od każdego artysty tatuażu, który nie skończył studiów medycznych 😉 Potem dopiero warto umówić się na konsultację w studio, aby tatuator mógł zobaczyć na żywo wyzwanie jakie przed nim stanie oraz by mógł dobrać do niego odpowiednią technikę, motyw i narzędzia.
Kiedy można tatuować blizny
Jeśli Twoja blizna jest już w pełni wygojona, spłaszczona i blada (bez żadnych różowych fragmentów czy prześwitów) można ją bezpiecznie tatuować. Warto dobrze przemyśleć rodzaj wzoru jaki miałby znaleźć się na bliźnie, gdyż nie wszystkie tatuaże będą estetycznie wyglądać i zamiast zakrywać niedoskonałości będą je niepotrzebnie podkreślać i zwracać na nie jeszcze większą uwagę. Na przykład: cienkie, symetryczne, geometryczne wzory jak mandala, mogą przez kształt fragmentu ciała z blizną wyglądać na krzywe, a więc źle technicznie wykonane. Jeśli całkowicie chcesz się pozbyć blizny, lepiej zdecydować się na większy, w pełni wypełniony wzór. Dobrze sprawdzają się tatuaże realistyczne, neotradycyjne, oldschool jak i cięższe grafiki w dotworku lub sketchworku.
Nowym trendem są także tatuaże podkreślające lub w zabawny sposób nawiązujące do posiadanych blizn, które zamiast je zakrywać tworzą z nich element tatuażu. Wszystko zależy od tego jakie Ty masz podejście do swojej blizny i co chcesz z nią zrobić.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły i chętni pomóc Ci w zakryciu Twoich blizn. Napisz do nas w celu umówienia darmowej konsultacji.
W nagrodę za dotarcie do końca tego wpisu… obejrzyj sobie wykład Profesora Tadeusza Zajawy na temat blizn.
Wyświetl ten post na Instagramie
Polecane
14.07.2022
Jak dbać o tatuaż w trakcie wakacji
Co jest lepszego niż tatuaż? To proste – NOWY tatuaż! Dlaczego? Nie tylko dlatego, że cieszy dokładnie tak samo jak...
Czytaj dalej26.11.2021
Style tatuażu cz. 4 – tatuaż realistyczny, trash polka, biomechanika
To już czwarta odsłona naszego cyklu traktującego o stylach tatuażu...
Czytaj dalej23.06.2021