Style tatuażu cz. 3: tatuaż minimalistyczny, dotwork, sketchwork, tatuaż rycionwy
27 października, 2021
Kolejna odsłona naszego cyklu prezentująca wszystkie style tatuażu dostępne obecnie na rynku. We wpisach tych krótko opisujemy charakterystyczne cechy każdego ze styli tatuażu oraz opatrujemy je kilkoma przykładami gotowych realizacji (głównie autorstwa artystów Zajawa Tattoo Kraków). Jeśli więc chcesz być alfą i omegą w tematyce tatuażu ten mini-przewodnik może być dobrym startem. Miłej lektury!
1. Tatuaż minimalistyczny/ linearny
Główny cel jaki przyświeca tym technikom to “jak najmniej dziary w dziarze”. Są to głównie delikatne, mocno kobiece motywy, często bez żadnego wypełnienia – zazwyczaj sam kontur. Kompozycje są “puste w środku”, przedstawiają różne motywy, od bardzo prostych w stylu emotikony do bardziej skomplikowanych form jak bukiety kwiatowe, rodzinne portrety czy pejzaże z podróży. Dopóki forma jest uproszczona, możliwości są bardzo duże. Należy pamiętać, że taki tatuaż ma swoje ograniczenia – Jeśli ma być mały i delikatny nie może być zbyt szczegółowy. W innym wypadku stanie się on po prostu nieczytelny przez zbytnie przeładowanie na zbyt małej powierzchni. On po prostu ma być mały, prosty i „słodki”.
Przykłady tatuażu minimalistycznego/ linearnego
2. Tatuaż typu sketchwork
Najłatwiej porównać ten styl do szkicu wykonanego ołówkiem z charakterystycznym poprawianiem jednej kreski wieloma kolejnymi pociągnięciami. Tatuaż-szkic jest odłamem stylu graficznego. Dzięki dużej ilością nieregularnych linii styl ten charakteryzuje duża dynamika, w którym niektóre kreski celowo projektowane są „niechlujnie” i wychodzą poza główny kontur czy też obrys tatuażu. Linie mogą przybierać bardziej ostry, wręcz toporny charakter (bardziej kanciaste wzory) lub być miękkie i delikatne. Jest to styl mocno oparty na indywidualnych preferencjach tatuatora – jego „kresce”, dlatego zostawia dużo możliwości do interpretacji własnej artysty i rozwijania go w kilku kierunkach jednocześnie.
Przykłady tatuażu w stylu sketchwork
3. Tatuaż dotwork
Kropki, kropki i więcej kropek! Dotwork jak sama nazwa wskazuje to w wolnym tłumaczeniu “praca kropką”, który również jest odłamem stylu graficznego. Może przedstawiać bardzo szczegółowe jak i proste grafiki. Poczynając od drobnych kwiatów czy owadów na portretach kończąc, styl ten prawie nie ma ograniczeń, a wszystko zależy oczywiście od miejsca na ciele, ilości detalu i wielkości wzoru 😉 Wszystkie cienie w tej stylistyce tatuowania uzyskiwane są z małych, delikatnych lub większych kropek, a nie jak w innych z kładzenia kresek czy pełnych połaci koloru.
Przykłady tatuaży w stylu dotwork
4. Tatuaż rycinowy
Styl ten przypomina średniowieczne ryciny lub linoryty i drzeworyty, choć nie zawsze przedstawia zamierzchłe czasy, sceny i przedmioty. Tatuaże w stylu rycinowym głównie składają się z linii, gdzie nawet formy cieniowania są uzyskiwane przez nakładanie wielu cienkich kresek obok siebie. Jeśli mieliście w ręce kiedyś starą encyklopedię to wiecie o czym mowa 😉 Ten tatuaż również zalicza się do grupy tatuaży graficznych. Wykonanie tatuaży tym stylem wymaga bardzo precyzyjnej ręki i dużej wprawy tatuatora. Linie muszą być perfekcyjnie wbite niezależnie od ich grubości oraz odpowiednio od siebie oddalone. Jest to bardzo oryginalny styl, który zyskuje coraz szersze grono fanów.
Przykłady tatuażu rycinowego
Mamy nadzieję, że i po lekturze tego wpisu dowiedzieliście się czegoś nowego o stylach tatuażu, a być może znaleźliście nawet nowe inspiracje dla swoich przyszłych dziarek. Jeśli chcecie je przedyskutować zapraszamy do kontaktu. Wypatrujcie też nowych części naszego cyklu. That’s all folks!
Polecane
31.12.2021
Zakrywanie starych tatuaży i poprawianie brzydkich – kiedy to jest możliwe?
„Błędy młodości”, „babole”, „buraki”, „czopy” – to tylko niektóre określenia...
Czytaj dalej20.07.2021
Style tatuażu – cz. 1: tatuaż tradycyjny, neotradycyjny, Polinezja, japoński
Historia tatuażu sięga 12.000 lat przed naszą erą. Przez ten...
Czytaj dalej25.03.2024