Andrew Santellan Wsod55zl5fk Unsplash

Style tatuażu cz. 4 – tatuaż realistyczny, trash polka, biomechanika

26 listopada, 2021

To już czwarta odsłona naszego cyklu traktującego o stylach tatuażu i historii ich powstawania. Jeśli dopiero do nas dołączyliście, to możecie zapoznać się z wcześniejszymi częściami, ale spokojnie – zachowanie kolejności nie jest konieczne, by się we wszystkim połapać. Zatem bez zbędnego przedłużania – jedziemy z kolejną serią, a tym razem na warsztat bierzemy realizm, trash polkę i biomechanikę. 

1. Tatuaż realistyczny

Realizm to odwzorowanie rzeczywistego obrazu lub zdjęcia na skórze 1:1. Jeśli marzysz o wizerunku ulubionego zwierzaka rodem z kadru z filmu przyrodniczego lub uwiecznieniem ważnej dla Ciebie osoby, to odpowiedni styl. Decydując się na taki tatuaż musisz wziąć pod uwagę, że aby uzyskać tak duży poziom detalu, wzór musi zajmować dość duży obszar. Czarno-szary lub kolorowy może przedstawiać rzeczywistość, odwzorowywać zdjęcie lub przybierać bardziej złożone, przenikające się struktury i kompozycje. 

Realizm to jeden z najbardziej kontrowersyjnych styli tatuażu. Uwielbiany przez Klientów, a czasem niedoceniany przez samych tatuatorów. Dlaczego? Wielu wskazuje bowiem na fakt, że realizm jest odtwórczy i poza odwzorowywaniem jakiegoś kadru nie niesie ze sobą żadnej wartości artystycznej. Oczywiście docenia się kunszt i umiejętności cieniowania, oddawania różnych struktur (np. materiału czy tworzywa), ale nadal pojawiają się zarzuty w stylu „ludzka drukarka”. Jak jednak pokazują ostatnie lata – realizm także ewoluuje a tatuatorzy w nim wyspecjalizowani poszukują coraz to nowszych dróg do przelewania na skórę swoich autorskich wizji, czego dowodem są choćby poniższe prace Łucznika.

Przykłady tatuażu realistycznego

 

2. Tatuaż w stylu Trash Polka

Jeden z najmłodszych styli tatuażu, a przez to możliwym jest precyzyjne wskazanie jego twórców. Powstał w niemieckim klubie Buena Vista Tattoo, a jego twórcami są dwaj artyści, Simone Pfaff i Volko Merschky. W zasadzie nie wiadomo co oznacza słowo „Polka” w nazwie, ale jak widać raczej nie ma nic wspólnego z naszym krajem 😀 Trashpolkowe wzory to próba łączenia w sobie mocno różnorodnych styli tatuowania w duże, na pozór chaotyczne kompozycje. Są to głównie kolaże szczegółowych, abstrakcyjnych, graficznych obrazów i elementów geometrii z realistycznymi wzorami oraz napisami. Ważnym elementem są tam właśnie „mazy” czerwonego koloru, które udają albo pociągnięcia pędzla lub chluśnięcia farby. Pierwotnie wzory były projektowane tylko w dwóch kolorach, czyli w czerni z dodatkiem czerwieni. Obecnie jednak styl ten rozpowszechnił się na cały świat, a przez to coraz mocniej się zmienia, więc można już spotkać trashpolkowe wzory z różnymi kolorami nawet w ramach jednej kompozycji. Poniżej prezentujemy tylko prace twórców tego stylu oddając im tym samym hołd 😉 

Przykłady tatuażu Trash Polka

3. Tatuaż w stylu Biomechanika

Jeśli lubicie science fiction lub cyberpunk’a to zdecydowanie coś dla Was. Tatuaże w tym stylu imitują części różnych maszyn z przeszłości, teraźniejszości lub bardzo futurystyczne wizje mechów, botów, cyborgów i żyjących, organicznych maszyn. Są to tatuaże przestrzenne, które mają prezentować wspomniane wyżej części jako “podskórne implanty” zastępujące np. ścięgna, mięśnie lub kości. Jeśli wizja przeszczepienia sobie turbiny zamiast serca brzmi dla Ciebie jak dobry pomysł, to na pewno polubisz Biomechanikę. Steampunk’owe świry również znajdą coś dla siebie, bowiem tatuaże w tym stylu mogą również przybierać formy zardzewiałych, mosiężnych kół zębatych czy systemów rur.

Przykłady tatuażu Biomechanika

Na dziś to wszystko w kwestii podstaw świata tatuażu. Jeśli chcecie być na bieżąco oraz zyskiwać więcej wiedzy o tym co i jak z tatuażem – zajrzyjcie do powiązanych artykułów oraz wpadnijcie za jakiś czas po dawkę świeżych newsów 😉

A jeśli właśnie coś Was zainspirowało do zrobienia sobie tatuażu w którymś z powyższych styli, to możecie od razu napisać do nas w celu omówienia pomysłu.

CHCĘ PRZEGADAĆ PROJEKT

Wróć do bloga

Polecane