The,hands,of,the,permanent,makeup,artist,in,black,medical

Jak rozpoznać dobre studio tatuażu?

06 maja, 2022

Studia tatuażu w całej Polsce wyrastają w ostatnich latach jak grzyby po deszczu. Coraz mniej jest salonów z długą historią działania, a coraz więcej pracowni i małych zakładów, które zazwyczaj tworzą odchodzący z większych struktur tatuatorzy. To naturalne – każdy ma swoją wizję rozwoju i wymarzonego miejsca pracy, ale to sprawia, że oferta na rynku jest coraz obszerniejsza. W natłoku informacji, reklam, super postów w Social Mediach wielu z nas często zastanawia się „jak wybrać studio tatuażu”, „czy mogę zaufać tym ludziom?” Nic dziwnego – tatuaż nie tylko jest wzorem na całe życie, ale jest też zabiegiem polegającym na mechanicznym przerywaniu ciągłości naskórka i wpompowywaniu w niego środka chemicznego. Fajnie by było, gdybyśmy nie musieli się martwić o to, czy tatuaż będzie ładny lub czy nie dostaniemy po wszystkim WZW-C… Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik z wyliczeniem tego, na co dobrze zwrócić uwagę, jeśli po raz pierwszy kontaktujesz się/ idziesz na wizytę do studia. Zaczynamy!

Jak rozpoznać dobre studio tatuażu? Zwracaj uwagę na te elementy!

felipepelaquim 20YOn4Gls3g unsplash - - Zajawa Tattoo - Jak rozpoznać dobre studio tatuażu?1. Opinie o studiu tatuażu

a) Popytaj wśród znajomych gdzie robili swoje tatuaże i czy są zadowoleni nie tylko z efektów, ale i z całego procesu rezerwacji terminu i doradztwa.

b) Poczytaj opinie w necie na temat wybranych studiów – zarówno te na fb, jak i w google. Zwróć uwagę na średnią ocenę, ale też na liczbę opinii (im większa, tym bardziej miarodajna). Czerwoną lampkę powinien zapalić Ci np. fakt, że studio ma wyłączoną opcję zostawiania ocen (nie wyświetlają się). Zazwyczaj takie decyzje nie są podejmowane gdy masz wysoką średnią, którą chciałbyś się pochwalić…

2. Pierwszy kontakt ze studiem

a) Dobre studio dostaje codziennie dziesiątki zapytań o tatuaże, więc aby je sprawnie obsłużyć zadaje bardzo konkretne pytania. Zwróć uwagę na to, czy forma jest uprzejma, ale też czy szybko dostajesz info na temat tego, co jest możliwe, ile będzie kosztować oraz jak długo zajmie. To kluczowe parametry, których musisz się dowiedzieć po wymianie kilku zdań, o ile Twój pomysł jest wystarczająco spójny.

b) Dobre studio tatuażu czasem odmawia wykonania jakiegoś wzoru. Powody są różne, natomiast należy założyć, że w studio pracują specjaliści, którzy chcą jak najlepiej dla Klienta. Powodów odmowy może być wiele, np. studio nie ma akurat artysty pracującego w tym stylu; wzór, który wymyśliłeś musi być 2x większy niż chcesz maksymalnie, by być wystarczająco szczegółowym; starego wzoru nie da się zakryć takim motywem, jak sobie wymarzyłaś, a na pewno nie bez użycia lasera przed tatuowaniem etc. Wiemy, że to może wkurzać, ale jednocześnie jest bardzo fair. Firma nie jest nastawiona tylko na zysk i nie zrobi Ci byle czego, aby tylko zgarnąć pieniądze. Jeśli więc spotykasz się z odmową w jednym lub kilku salonach to nie szukaj dalej, a raczej przemyśl na nowo swoją koncepcję i dopytaj o to, jak najlepiej będzie to zrobić.

c) Możesz wpaść na konsultację swojego pomysłu na żywo. W sercu każdego tatuatora jest to, by jak najwięcej jego Klientów było zadowolonych ze swoich dziarek. Jeśli uważa, że dobrze byłoby poświęcić 15-30 minut na obejrzenie miejsca/ starej dziary lub blizny/ przedyskutowanie wzoru – to warto skorzystać z takiej opcji. Po wcześniejszym umówieniu terminu konsultacji z pewnością szybciej wypracujecie wspólny pomysł na poradzenie sobie z problematycznym wzorem i szybciej będziecie mogli przystąpić do kolejnego etapu.

shutterstock 1747837484 - - Zajawa Tattoo - Jak rozpoznać dobre studio tatuażu?

3. W dniu sesji

a) Zwróć uwagę na ogólny porządek, sterylność i czystość salonu. Czy poczekalnia jest oddzielona od pomieszczeń zabiegowych? Czy pachnie detergentami do odkażania, czy podłogi są czysto wymyte, a na szafkach nie zalega kurz? To wszystko są ważne sygnały, które powiedzą Ci jak dana ekipa podchodzi do zagadnienia zachowania sterylności swojego miejsca pracy.

b) Ludzka serdeczność i profesjonalizm pracowników. W studio każdy jest czymś zajęty – ten odbija kalkę, ten już tatuuje, a jeszcze inny właśnie konsultuje nowy wzór z Klientem. Ktoś dzwoni, ktoś wchodzi, a ktoś właśnie się rozlicza. Nie powinno jednak dojść do sytuacji, że wchodzisz do studia i choć wszyscy Cię widzą, to nikt nie zwraca na Ciebie uwagi  i nie pomaga Ci w odnalezieniu się w tym gąszczu spraw. W dobry studio ktoś – niezależnie czy tatuator czy manager/ recepcjonista podejdzie do Ciebie i zapyta „do kogo przyszedłeś, na którą”, „czy się czegoś napijesz” i wskaże Ci miejsce, w którym spokojnie poczekasz na swoją kolej.

4. W trakcie zabiegu tatuowania

a) Stanowisko Twojego tatuatora powinno być czyste przed rozpoczęciem zabiegu. Zwróć uwagę czy odpakowuje on wszystkie igły, rury i inne jednorazowe elementy przy Tobie. Jeśli nie – zadaj od razu pytanie dlaczego leżą już odpakowane na stanowisku lub czy używa autoklawu do odkażania sprzętu wielorazowego użytku. Ogromna większość studiów korzysta teraz z jednorazówek, bo tak jest po prostu wygodniej i bezpieczniej. Zatem nie bój się pytać o swoje bezpieczeństwo.

b) Równie zasadnym będzie pytanie o to, czy tatuator korzysta z certyfikowanych w UE tuszy czy używa tych spoza starego kontynentu? Możesz nawet zapytać czy są to tusze wegańskie! Nie ma głupich pytań, a tatuator powinien na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli chcesz zgłębić wiedzę o tuszach to polecamy ten oraz ten artykuł.

c) Częsta zmiana rękawiczek. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to już przesada, to dobry tatuator zmienia rękawiczki w zasadzie co chwilę. Zdejmuje je też przed każdą czynnością typu – zmiana muzyki w telefonie, powiększenie czegoś na tablecie etc. Następnie zakłada znów nowe i nowe. To mega ważne, aby rękawiczka, która ma kontakt z Twoją raną nie miała styczności z innymi niesterylnymi przedmiotami spoza stanowiska do tatuowania.

d) Czy w trakcie przerw Tatuator proponuje Ci wyjście na świeże powietrze na petka/ do poczekalni po wodę/ na posiłek do knajpy obok etc.? Zastanawiasz się dlaczego? To proste – w pokoju zabiegowym dokonujemy zabiegów, a w przerwach opuszczamy go, by nie zanieczyścić go czymś niepożądanym. Nie jemy, nie palimy i nie robimy innych rzeczy w pokoju, gdzie się dziara. Nigdy!

photo 1556339679 2b7ca3b90efc - - Zajawa Tattoo - Jak rozpoznać dobre studio tatuażu?5. Po wykonanym tatuażu

a) Tatuator lub Manager studia powinni skrupulatnie wytłumaczyć Ci zasady gojenia Twojego tatuażu. Jest bardzo wiele czynników, które sprawią, że instrukcja może się różnić od tej, którą kiedyś dostałeś w innym studio. Najlepiej stosować się do tej, która jest dostosowana do tego konkretnego wzoru i uzależniona od długości sesji, powierzchni ciała, która została wytatuowana etc. Częstym jest też zaoferowanie Ci drukowanej instrukcji czy odesłanie do niej na stronie salonu.

b) W wielu studiach znajdziesz także profesjonalne, hypoalergiczne środki do gojenia i pielęgnacji tatuażu. Ich cena nie różni się od zwykłych maści czy kremów z apteki, warto więc skorzystać z tego, co dane studio ma sprawdzone, by nie mieć potem pretensji, że coś poszło nie tak z gojeniem.

c) Nie bój się napisać z pytaniami po sesji. Jeśli coś Cię niepokoi – np. dziarka zbyt boli, swędzi, jest zaczerwieniona lub wydaje Ci się, że tusz od niej odchodzi – wykonaj zdjęcia i wyślij do salonu z prośbą o opinię. Dobry salon odpowie Ci na Twoje pytania pomimo tego, że już teoretycznie zakończył usługę tatuowania i się rozliczyliście. Uspokoi Cię, jeśli to normalne objawy, ewentualnie jeśli będzie tam coś niepokojącego zaprosi Cię na konsultację do studia lub nawet wyśle od razu do dermatologa po profesjonalną poradę medyczną. Tak, czy inaczej – dobre studio musi się Tobą zaopiekować nawet wtedy, gdy już jest po zabiegu.

Podsumowując

To tylko lista najważniejszych spraw, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas zabiegu tatuowania. Obserwujmy, pytajmy i zwracajmy uwagę na detale. Pracownicy dobre studio tatuażu zawsze pomogą nam w rozwiązywaniu rozterek, a czasem nawet stanowczo odmówią nam wzoru, który dzięki swoim wieloletnim doświadczeniom zidentyfikują jako nietrafiony i możliwie szkodliwy pomysł.

Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się o tym jak wygląda dobre studio tatuażu w Krakowie, to koniecznie NAPISZ DO NAS!

 

Wróć do bloga

Polecane