Jak dbać o tatuaż?
24 czerwca, 2021
Czytałeś w internecie, że przez kilka dni po tatuażu nie można się myć? Ile miesięcy po tatuażu nie można pić alkoholu? Czy można opalać się po tygodniu od tatuowania? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie. Come on!
Sposobów na właściwe wygojenie tatuażu jest +/- tyle ilu jest na świecie tatuatorów, dlatego najlepiej trzymać się po prostu wytycznych otrzymanych od osoby, która wykonywała Twoją dziarę. Niżej znajdziesz kilka złotych porad jak według nas najlepiej i najbezpieczniej wygoić tatuaż. W Zajawa Tattoo Kraków – wszyscy stosujemy te same zalecenia z powodzeniem od wielu lat.
Dbanie o tatuaż zaraz po zrobieniu
- Jeśli tatauż został zabezpieczony specjalną folią typu second skin, możesz ją trzymać na tatuażu między 24 a 48h bez zdjmowania
- W przypadku zwykłej folii spożywczej, będziesz musiał zmieniać opatrunki około 3-4 razy dziennie
- Jeżeli zabezpieczasz podkładem higienicznym (potocznie zwanym “pieluchą”) wystarczy zmieniać ją 2 / 3 razy dziennie
Mycie tatuażu
Najlepiej używać dedykowanych produktów przeznaczonych do pielęgnacji tatuażu, jednak nie zawsze znajdziesz je w drogeriach czy salonach tatuażu. Jeśli nie masz ich akurat pod ręką, dobrze sprawdzi się szare mydło lub hipoalergiczny, nie perfumowany żel do higieny intymnej. Zdecydowanie polecamy te w płynie, a nie w kostce, gdyż to minimalizuje ryzyko przenoszenia zarazków nieznanego pochodzenia wraz z mydłem.
Po umyciu tatuażu bardzo ważne jest jego dokładne wysuszenie, do tego najlepiej sprawdzi się papierowy/kuchenny ręcznik, odradzamy używanie ręcznika kąpielowego i papieru toaletowego – pierwszy ma na sobie dużo zarazków, drugi rwie się po kontakcie z wilgocią i zostawia kawałki, które koniecznie musisz ściągnąć przed nawilżeniem 😉 Najlepszą metodą jest “odciskanie” tatuażu ze zbędnej wilgoci, unikaj tarcia ręcznikiem po świeżej dziarce, nie ma co dodawać sobie niepotrzebnego bólu związanego z pocieraniem rany i narażać ją na wycieranie tuszu.
Czym smarować tatuaż
Gama dostępnych na rynku kremów czy maści jest bardzo duża. Najlepiej kupować je od razu w studio po zrobieniu tatuażu, ponieważ ekipa studia poinformuje Cię dokładnie jak używać konkretnego produktu. Jeżeli nie masz dostępu do specjalistycznych produktów do pielęgnacji tataużu, możesz korzystać z zamienników, np: bephanten krem (nie maść!), nierafinowany olej kokosowy, masło shea.
Unikaj smarowania zwykłą wazeliną, gdyż nie ma ona właściwości gojących, a tylko zatyka pory, co wydłuża proces gojenia i może doprowadzić do „babrania się” tatuażu. Olej do smażenia także nie nadaje się do gojenia świeżej rany… tak, serio ktoś tego próbował.
Jak długo nie pić alkoholu po zrobieniu tatuażu
Jeśli wypijesz 1 piwko po tatuażu, nie zabije to ani Ciebie ani dziarki… Unikaj jednak lecenia piecem, a zwłaszcza unikaj mocnego alkoholu, który mocno rozrzedza krew. Rozrzedzona krew w Twoich żyłach nie wpłynie zbyt dobrze na gojenie, a wręcz utrudni tkankom regenerację. Spokojnie, abstynecja nie musi trwać dłużej niż 3 dni i możesz opić swój nowy tatuaż!
Opalanie i kąpiel ze świeżym tatuażem
Słońce, woda i piasek – latko w pełni, pogoda aż prosi, by wyjechać i upajać się tym sielskim klimatem. STOP! Tutaj niestety trzeba być bardzo uważnym, zwłaszcza jeśli Twój tatuaż ma mniej niż 2-3 tygodnie. Odmoczenie lub spalenie słońcem świeżego tatuażu to najgorsze co można mu zrobić. Przez 3 tygodnie po wykonaniu zabiegu musisz unikać: solarium, opalania się, długich prysznicy, kąpieli w wannie, pływania i sauny. Wszystkie te rzeczy to największe zagrożenie dla Twojego tatuażu.
Słońce/ solarium spali pigment i nigdy nie będzie on miał takiego koloru jak zaraz po wykonaniu. Kolory wyblakną, ściemnieją, stracą żywy charakter. Promienie UV działają na tatuaż trochę jak laser do usuwania dziar, bombardują pigment, który nie zdążył jeszcze „uleżeć” się pod skórą co powoduje, że jest on rozkładany przez organizm i tatuaż zrobi się bardzo szybko wybrakowany lub będzie wyglądał jakby miał już 5 lat a nie miesiąc. Niestety nawet sesje poprawkowe nie pomogą w jego totalnym naprawieniu. Warto więc chwilę poczekać.
Z kolei odmoczenie tatauażu na basenie, w wannie, czy w saunie sprawi, że świeża rana zamiast goić się zacznie rozmakać i jadzić się. Do tego jak powszechnie wiadomo otwarte dla wszystkich sztuczne czy naturalne akweny wodne to siedlisko wielu bakterii, jak i środków mających je zabijać. Z tym wszystkim normalna, nieuszkodzona skóra radzi sobie dobrze, ale żywa rana zareaguje fatalnie – zazwyczaj puchnąc, powodując jadzenie się i „wybijanie tuszu” poza ranę, co spowoduje długotrwały i bolesny proces leczenia, jak również konieczność umawiania sesji poprawkowej. Dokładnie jak w tym memie obok – sory, ale musieliśmy ;P
Dbanie o zagojone tatuaże
Jeśli chcesz na dłużej zachować świeżość i ostrość swojego tatuażu to przede wszystkim:
- nawilżaj skórę balsamami do ciała
- unikaj ostrego słońca
- koniecznie używaj miejscowo na tatuaż kremu do opalania z dużym filtrem – UV50 to teraz Twój przyjaciel
- nie nadużywaj alkoholu i narkotyków – nawet jak nie masz dziar 😉
Jeśli nie chcesz się martwić o swój tatuaż – zaufaj sprawdzonemu studiu i… napisz do nas!
Polecane
28.01.2022
Wegańskie tatuaże – czym różnią się od tradycyjnych?
Tatuaż jest w domyśle wegański, bo przecież to, że wstrzykujemy...
Czytaj dalej10.09.2021
Style tatuażu cz. 2: tatuaż graficzny, geometryczny, kaligrafia, blackwork
Choć tatuaż jest sztuką starą niemal jak świat, to jego...
Czytaj dalej14.07.2022