Marvin :users:nowakowski:downloads:marvin Meyer Rj Drkvc9sk Unsplash.jpgmeyer Rj Drkvc9sk Unsplash

Jak dbać o tatuaż w trakcie wakacji

14 lipca, 2022

Co jest lepszego niż tatuaż? To proste – NOWY tatuaż! Dlaczego? Nie tylko dlatego, że cieszy dokładnie tak samo jak nowy ciuch czy gadżet. Przede wszystkim on po prostu wygląda świetnie. Jest wyrazisty, kolory świecą, a linie są ostre jak maczeta. Problem w tym, że ten stan nie trwa wiecznie. Tatuaż z czasem coraz mocniej integruje się ze skórą i „rozpuszcza” w niej. Trochę blednie, trochę się rozmywa, czasem pojawiają się na nim jakieś ubytki. Jeśli jednak chcesz, by zachował swoją świeżość na dłużej oto kilka porad jak pomóc mu przetrwać najgorszy okres w roku, czyli lato.

Ochrona tatuażu przez słońcem

Wakacje to czas, gdzie nawet jeśli nie lubisz się opalać, to i tak jesteś po części do tego zmuszony. Nieważne czy prowadzisz samochód, jedziesz na rowerze, czy idziesz skacowany do sklepu po fajki (nie polecamy, palenie zabija!) – i tak jesteś narażony na promienie słoneczne. Te z kolei, najoględniej rzecz ujmując, doprowadzają do tego, że tatuaż robi się coraz mniej wyrazisty, gdyż ciemniejący pigment skóry miesza się z cząsteczkami tuszu pod skórą. Słonko jest więc super, ale nie dla Twoich tatuaży, dlatego tutaj mała lista rzeczy, o których należy pamiętać.

1. Zakryte ciało – ciuchy i rękawy ochronne na tatuaże

ciuchy i rękawy ochronne na tatuaże. ochrona tatuażuZacznijmy od najprostszego sposobu. Po prostu nie wystawiaj danej części ciała na słońce. Możesz czasem wybrać zamiast t-shirtu longsleeve lub założyć długie skarpetki do krótkich spodenek. No, ale wiadomo, że czasem jest po prostu za gorąco i nie wytrzymasz w takim outficie w upale 35 stopni. Na potrzeby doraźnej ochrony tatuażu wymyślono więc również rękawy/ nogawki, które można zakładać jedynie, gdy wychodzisz na słońce. Wchodzisz do knajpy lub na zakupy? Ściągasz „skarpetę” i śmigasz wygodnie w ciuchach, które nie sprawiają, że pot skrapla Ci się po plecach 😉 Nawet jednak to nie pomoże, gdy masz wydziarane całe plecy i właśnie rozkładasz parawan na plaży we Władysławowie…

2. Krem z filtrem UV SPF50

Jeśli chcesz zachować świeżość swoich tatuaży, musisz często smarować je kremem z filtrem SPF50. Wiemy, że takie kremy są gęste i aż czuć jak zatykają pory, ale dzięki temu nie narazisz się na blednięcie czarnych i brązowanie kolorowych tatuaży. Całe szczęście na rynku pojawiły się także wygodne w użytkowaniu i nie tak tłuste sztyfty z filtrem UV dedykowane właśnie do ochrony tatuażu. Ich dodatkową zaletą jest to, że aplikacja jest niezwykle niebrudząca i precyzyjna – możesz wysmarować tylko mały fragment skóry, a nie rozsmarowywać krem po całej ręce czy nodze, gdzie tak naparwdę nie ma tatuażu i możesz być tam czekoladką.

Ochrona tatuażu przez wodą

Ochrona tatuażu przez wodą i słońcem. jak chronić tatuażO ile kilkumiesięczny tatuaż nie ma żadnego problemu z długim przebywaniem w wodzie, o tyle świeżaki powinny być przed nią szczególnie chronione. Umówmy się – świeży tatuaż to po prostu gojąca się rana. Nigdy nie wiesz jakiego rodzaju bakterie, zarazki, drobnoustroje i chemikalia znajdują się w wodzie, w której pływasz. O ile w morzu/ oceanie od razu poczujesz swędzenie i pieczenie świeżej rany od słonej wody, o tyle w słodkiej wodzie możesz beztrosko pluskać się cały dzień, by kolejnego odkryć, że Twój nowy nabytek napuchł, otoczony jest rumieniem, a na domiar złego zaczyna się jadzić. Fajnie? Niespecjalnie, bo to może zakończyć się nie tylko jakimś zakażeniem, ale także doprowadzić do wyrzucenia tuszu poza ciało w wyniku reakcji ochronnej, a także pojawienia się strupów, wraz z którymi będą odpadać elementy Twojego ulubionego dzieła.

Dlatego też przestrzegamy:

  • przez pierwszy tydzień po zrobieniu tatuażu – tylko szybki prysznic
  • przez kolejne 2-3 tygodnie – ZERO sauny, basenu, wszelkiego sportów wodnych oraz dużej ilości potu, która długotrwale zadziała na tatuaż identycznie jak siedzenie w sadzawce

Ochrona tatuażu przez piaskiem i innymi zanieczyszczeniami

Piasek i drobne kamyczki są naturalnym peelingiem. W kontakcie ze skórą prowadzą do ścierania wierzchnich warstw naskórka. Tutaj jest podobnie jak w przypadku wody – jak tatuaż jest już zagojony, to nie należy się bać ich negatywnego wpływu. Sprawy oczywiście inaczej się mają jeśli mówimy o świeżych tatuażach. O ich higienę trzeba dbać szczególnie, dlatego unikanie piasku, pyłu i innych potencjalnie brudnych składników naszego naturalnego otoczenia będzie wysoce wskazane. Drobinki piasku mogą dostać się do świeżej rany i wejść w reakcję z procesami gojenia – obrzęki, zaczerwienienia, a nawet ropa nie są wcale wykluczone. Dlatego też ze świeżym tatuażem lepiej ominąć plażę lub dobrze go zabezpieczyć. Dobrym pomysłem na ochronę świeżego wzoru jest zamontowanie mu nawet tylko na czas wyjścia – folii ochronnej second skin, która skutecznie odseparuje tatuaż od otoczenia jednocześnie przepuszczając do skóry tlen i wypuszczając parę wodną, co nie zakłóci procesu gojenia.

W nagrodę za to, że dotarłeś aż tutaj czytając naszego bloga – tutaj nasz filmik instruktażowy, który możesz zapisać w ulubionych, by pamiętać czego nie robić 😉

 

Podsumowując

Nie ma co się rozpisywać. Zajawa bawi i uczy, więc przypominamy klasycznego mema!

Uważajcie na siebie i dbajcie o swoje dziarki! Z fartem :*

Ochrona tatuażu przez piaskiem i innymi zanieczyszczeniami, dbanie o tatuaż. Tatuaż i opalanie

 

Wróć do bloga

Polecane